Anatomia penisa – medyczny punkt widzenia

Penis to męski narząd płciowy, widoczny gołym okiem. Penis składa się z dwóch części – czubka zwanego żołędzią, oraz pozostałej części, czyli prącia. Jednak penis to nie tylko zewnętrzna część ciała. Pozostała  część penisa jest ukryta pod moszną i sięga w okolic krocza, w kierunku prostaty. Kiedy penis wchodzi w stan erekcji, można zauważyć że okolice krocza (obszar między nogami), staje się nabrzmiały i spuchnięty.

W penisie znajduje się cewka moczowa, która wychodzi z pęcherza, następnie przebiega przez prostatę, aby na końcu wejść do wnętrza prącia, gdzie znajduje się jej ujście w żołędzi.

Penis w większości wykonany jest z ciał jamistych. Są to bardzo pojemne i elastyczne komórki, przypominające napięte naczynka krwionośne. Istnieją dwa organy usytuowane wzdłuż górnej części prącia. Jedno rozciąga się aż spod moszny i znajduje się w tylnej części penisa, a drugie umieszczone jest wokół cewki moczowej i biegnie aż do prostaty.

Krew do penisa doprowadzana jest za pomocą tętnicy żylnej. Kiedy tętnica zostaje szeroko otwarta, ciała jamiste zostają wypełnione krwią. Sprawia to, że ich rozmiar rośnie kilkukrotnie. W ten sposób powstaje erekcja, doprowadzająca do tego, że penis staje się dużo większy niż w czasie spoczynku, oraz twardy. Stan taki będzie trwał tak długo, jak długo krew będzie przetrzymywana w komórkach jamistych. Działanie to jest regulowane impulsami nerwowymi i tlenkiem azotu, który steruje pracą hormonów.

Cała wewnętrzna konstrukcja penisa została otoczona grubą i silna warstwą sprężystej tkanki łącznej, o włóknistej powłoce. W obszarze pomiędzy nogami znajdują się mięśnie włókniste. Te mięśnie kurczą się podczas wytrysku i pomagają w pompowaniu nasienia do wnętrza penisa.

Skóra na prąciu

Skóra prącia jest gruba i wytrzymała. Pomiędzy skórą a włóknistą powłoką znajdziemy cienki obszar, składający się z miękkiej i bardzo elastycznej tkanki łącznej. Właśnie dzięki temu skóra na penisie może być łatwo przesuwana w górę i w dół, odsłaniając i zakrywając napletek.

Żołądź penisa również pokryta jest cienką skórą, która jest wyjątkowo wrażliwa, dzięki bogatemu unerwieniu. Pomimo tego że skóra ta jest cienka, to jest przy tym Jeszcze w tym mocna i elastyczna. Ponadto, skóra na nieobrzezanym penisie pokryta jest dodatkową fałdą, tzw. napletkiem. Napletek dokładnie przywiera do powierzchni żołędzia, zabezpieczając go w czasie, kiedy nie znajduje się w trakcie erekcji.

Napletek jest kontynuacją skóry, która pokrywa całe prącie, docierając aż do wierzchołka penisa. Na samym końcu skóra jest zagięta do wewnątrz, tworząc podwójną warstwę. W tym miejscu jest przymocowana do końcówki penisa za pomocą tzw. wędzidełka. Napletek może być łatwo zsuwany, aby w całości odkryć główkę penisa. Napletek ma tendencję do samoczynnego zsuwania się, w momencie kiedy penis wchodzi w stan wzwodu. Kiedy penis nie jest wyprostowany, napletek chroni żołądź przed otarciami.

We wczesnym dzieciństwie napletek może bardzo ciasno przylegać do penisa. Wtedy pojawia się pewna trudność, z jego ściągnięciem. Z wiekiem napletek będzie się stopniowo rozluźniać, umożliwiając tym samym swobodne zsunięcie napletka. Jeśli jednak pomimo osiągnięcia wieku dojrzałości płciowej napletek nadal nie daje się zsuwać, mamy do czynienia z tzw. stulejką. Jest ona spowodowana zbyt krótkim wędzidełkiem, które zatrzymuje napletek na miejscu. Leczenie tego objawu jest bardzo proste i polega na podcięciu wędzidełka.

W niektórych kulturach istnieje pradawny zwyczaj usuwania napletka. Odbywa się to z różnych powodów. Zabieg ten nosi nazwę obrzezania. Dzięki wykonania obrzezania, żołądź penisa pozostaje przez cały czas odsłonięta i narażona na otarcia. Zabiegu obrzezania dokonuje się we wczesnym dzieciństwie. Czynność ta wygląda poprzez nacięcie napletka, a następnie zsunięcia go z wierzchołka penisa.

Skóra otaczająca wierzchołek penisa wytwarza białą, kremową substancję zwaną smegmą. Substancja ta pomaga w nawilżaniu penisa podczas stosunku. Smegma jest mieszaniną olejów wydzielanych przez skórę na żołędzi, oraz substancji produkowanych przez gruczoły łojowe, znajdujące się wewnątrz napletka. Nieprzestrzeganie właściwej higieny powoduje, że smegma będzie się w nadmiarze gromadzić pod napletkiem. Jeśli tak się stanie, będzie ona dobrą pożywką dla bakterii, będzie również powodowała bardzo nieprzyjemny zapach.

Główne nerwy sterujące penisem, oraz odpowiedzialne za odczuwanie bodźców zmysłowych, usytuowane są w grzbietowej części penisa. Zakończenia nerwowe usytuowane są obu stronach tkanki łącznej. W największej ilości występują u górnej części penisa, skąd mają rozgałęzienia do pozostałych części członka. Odczuwanie przyjemności jest kontrolowane przez bodźce zmysłowe, biegnące do rdzenia kręgowego, skąd trafiają bezpośrednio do naszego mózgu. Wytrysk jest natomiast kontrolowany przez zupełnie inną grupę nerwów, biegnących od krocza. Ich funkcja związana jest również z pompowaniem spermy z moszny, która następnie zostaje wprowadzona do penisa, by znaleźć ujście w żołędzi.