Obrzezanie – dla kogo, gdzie i za ile – wszystko o obrzezaniu

Obrzezanie to chirurgiczne usunięcie napletka. W Starym Testamencie i Koranie znajduje się wiele powodów, dlaczego człowiek (dziecko), powinno zostać obrzezane. Czy te powody dotyczą wyłącznie higieny? Nie. Wydaje się, że w przeszłości głównym powodem obrzezania był pogląd, że miało to zapobiegać masturbacji. Przeprowadzone po wiekach analizy i badania dowiodły, że zarówno obrzezani, jak i nieobrzezani mężczyźni masturbowali się równie często.


W powojennej historii USA, zwolennicy masowego obrzezywania (mimowolnej amputacji napletka u dziecka) mieli następujące uzasadnienie: wg nich, obrzezanie miało leczyć takie choroby jak masturbacja, bóle głowy, padaczka, porażenie mózgowe, szaleństwo, zez, wypadanie odbytu, wodogłowie i zniekształcenia kończyn.

Prawie całe męskie pokolenie amerykańskiego wyżu demograficznego zostało obrzezane. Wszystko wskazuje na to, że masowe obrzezania nie potwierdziły nadziei, jakie w nim pokładano. Pomimo tego, obrzezanie ma wielką rolę w męskiej higienie. Współcześni zwolennicy obrzezania twierdzą, że obrzezany mężczyźni jest mniej narażony na zarażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową niż nieobrzezany mężczyzn. Jednak inne badania pokazują, że jest wręcz odwrotnie.

Co to jest napletek i za co odpowiada?

Napletek, to fałda skórna, która obejmuje gruczoł prącia. Napletek pełni funkcje ochronne, blokując zanieczyszczeniom możliwość przedostania się do wnętrza prąca przez cewkę moczową – np. podczas oddawania moczu. Napletek zawiera ektopowe gruczoły łojowe, które produkują smegmę. Smegma to naturalny emolient zawierający różne wydzieliny, złuszczone komórki nabłonka skórnego i różne postaci śluzu. Smegma chroni żołądź penisa przed otarciami, ułatwia też wnikanie penisa podczas stosunku płciowego. Dokładniej mówiąc, napletek zawiera apokrynowe gruczoły, które wydzielają katepsyny B, lizozymy, chymotrypsynę, elastazę neutrofilową i cytokiny. Cytokina jest enzymem, który wywołuje odpowiedź odpornościową na kontakt z antygenami. Napletek wydziela także feromony, takie jak androsteron. Wreszcie, napletek wydziela lizozym, substancję, która znajduję się w łzach i ludzkim mleku. Substancja ta szybko niszczy ścianki w komórkach bakterii.

Napletek to również ważna męska strefa erogenna. Napletek posiada bogatą, złożoną sieć nerwów. Są one bardzo wrażliwe na ruch, dotyk, temperaturę i stymulację erogenną. Napletek jest nieco podobny do łechtaczki u kobiety. Cały napletek ma więcej zakończeń nerwowych, niż reszta skóry prącia. Wygląda więc na to, że nieobrzezani mężczyźni mają znacznie większą ilość przyjemności seksualnej, niż mężczyźni którzy zostali obrzezani.

Dlaczego pomimo tylu wad, operacja obrzezania wciąż jest praktykowane?

Równie dobrze można próbować tłumaczyć obrzędy voodoo. Obrzezanie jest częścią starożytnego rytuału, praktykowanego zarówno przez wiele prymitywnych plemion, jak i cywilizowane narody. Obrzezanie może być dowodem na to, że mężczyzna jest gotowy na zniesienie każdego bólu – obrzezanie staje się wtedy testem męstwa. Po drugie, w wielu prymitywnych plemionach afrykańskich, obrzezanie jest wykonywane w celu zmniejszenia libido. Ta praktyka jest zazwyczaj wykonywana przez kobiety, aby zapewnić sobie wierność swoich mężów. Obrzezanie mężczyzn kiedy są niemowlętami, jest praktykowane przez wszystkie rasy semickie: żydowskie i arabskie.

Wiek na przeprowadzenie obrzezania zależy od kultury. Zachodni i anglojęzyczny świat, który zastosował judaistyczny model pozbywania się napletka, wykonuje to już przy urodzeniu lub kilka dni po nim. Inne kultury czekają do momentu, aż chłopak osiągnie wiek 5 lub 12 lat.

Statystyki donoszą, że w Europie tylko 6 na 10 000 chłopców rocznie, musi zostać poddanych obrzezaniu z powodów medycznych. Europejscy lekarze wyjaśniają młodym chłopcom jak naciągnąć skórę napletka, jeśli jest zbyt napięta. W przypadku wystąpienia chorób i zakażeń, stosowane są odpowiednie antybiotyki i maści. W Europie i innych kulturach, cięcie tkanki na ważnych narządach jest uważane za drastyczną i złą praktykę medyczną.

W USA obrzezanie nadal jest wielkim biznesem dla wielu klinik i producentów sprzętu medycznego. Kilka lat temu głośno było o aferze, w której wykorzystywano amputowane napletki do produkcji różnych przedmiotów – w tym portfeli, breloków, abażurów, a nawet jako dodatek do drogich kremów kosmetycznych (w tym przypadku wykorzystywany tylko napletki noworodków).

Powyżej przedstawiono tę ciemniejszą stronę obrzezania. Czy cokolwiek może uzasadniać chęć obrzezania w dzisiejszych czasach? Z całym przekonaniem wydaje nam się że nie. Jeśli jednak ktoś z was chce się poddać takiemu zabiegowi, to może go wykonać w jednej z wielu prywatnych klinik chirurgicznych. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za obrzezanie jest bardzo różna. Widełki wynoszą najczęściej od 800 do 1500 złotych, ale są też zabiegi, których koszt wyniesie prawie 3000 zł.

Przed pójściem na zabieg obrzezania, doradzamy kilkukrotne przemyślenie tego. Jeśli powodem do takiej decyzji jest niezsuwający się napletek (stulejka), to warto wiedzieć o tym, że istnieją nieinwazyjne metody jej leczenia, polegające na stosowaniu kremów, maści, oraz odpowiednich technikach naciągania napletka.